top of page

POLECANE STRONY INTERNETOWE- KLIKNIJ NA IKONKĘ 

WALNE ZEBRANIE ODBĘDZIE SIĘ 22.04.2017 O GODZINIE 15:00 BARDZO PROSZE O OBECNOŚĆ BĘDA PORUSZANE TEMATY ZWIĄZANE Z WYKONANIEM PRAC NA TERENIE OGRODU ORAZ BIERZĄCE SPRAWY

DOŻYNKI

Informuje iż na dzień 27.08.2016 zaplanowana jest uroczystość dożynkowa. W związku z tym bardzo zapraszamy wszystkich członków naszego ogrodu wraz z rodzinami w tejże uroczystości. Zgłoszenie swojego uczestnictwa proszę zgłaszać do zarządu.

Jednocześnie informuję iż na organizację dożynek będzie zbierana symboliczna kwota 5,00 zł od członka PZD oraz 10,00 zł od osób nie będącymi członkami naszego ogrodu.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY WSZYTKICH CHĘTNYCH.

PS. POSZUKUJĘ OSOBY KTÓRA POMOŻE MI W ORGANIZACJI DOŻYNEK ( PRZYGOTOWANIE SALI, OBSŁUGA UCZESTNIKÓW) BARDZO PROSZĘ O INFORMACJĘ.

Informuję iż na dzień 24.06.2016 zaplanowana została kontrola prowadzona przez Polski Związek Działkowców z Katowic. Proszę o uporządkowanie terenu oraz w miarę możliwości obecność na działkach.  Bardzo proszę o potraktowanie sprawy bardzo poważnie. Obecnie jeszcze nie wiemy w jakich godzinach będzie kontrola.

WOLNE DZIAŁKI.

Witam serdecznie na dzień dzisiejszy ogród działkowy nie ma wolnych działek. Jeżeli ktoś jest chętny do zakupienia działki proszę o wywieszenie ogłoszenia na bramie głównej lub włożenie ogłoszenia do skrzynki pocztowej a zostanie umieszczone na tablicach jakie znajdują się na terenie ogrodu.

WALNE ZEBRANIE SPRAWOZDAWWCZO-WYBORCZE W 2015 ODBĘDZIE SIĘ 18.04.2015

O  15:00 I TERMIN

15:30 II TERMIN

ZEBRANIE ODBEDZIE SIĘ W ŚWIETLICY OGRODOWEJ

 

TERMINY OPŁAT ZA UŻYTKOWANIE DZIAŁKI ZA 2015

- 09.05.2015- I TERMIN

- 30.05.2015 II TERMIN

- 20.06.2015 III TERMIN

OPŁATY PROSZĘ WNOSIĆ TYLKO WYŁĄCZNIE W WYZNACZONYCH TERMINACH

Drzewa kwitnące wiosną

 

Kwitnące drzewa są doskonałym akcentem w wiosennym ogrodzie. Mogą się wydawać obłokiem kwiatów, bo czas ich kwitnienia daje efekt magicznego obrazu, który podoba się wszystkim bez wyjątku. Jeśli ogród jest mały, sadzimy jedno lub dwa drzewa jako solitery w trawniku lub na rabacie. W dużych ogrodach stosujemy je na większych powierzchniach w grupach po kilka sztuk lub powtarzamy w innej części ogrodu. Dają wtedy spektakularny widok. Wiele drzew, które kwitną wiosną, oferuje także oprócz efektownych kwiatów zielone lub purpurowo-brązowe liście latem i efektowne przebarwienia jesienią. Kwitnące drzewa mogą być doskonałym dodatkiem do kwiatowych bylin na rabatach. W tym przypadku należy także zwrócić szczególną uwagę na kolor liści, kory, pokrój i inne cechy charakterystyczne drzewa. Kora drzew - srebrna, czarna, czerwona lub zielona, często z rysunkiem, zarówno gładka lub postrzępiona - może być piękna i doda rabatom urody także zimą. Wybierajmy drzewa, które nie rzucają głębokiego cienia, a przepuszczają światło, jeśli chcemy pod nimi posadzić kwiaty. Niektóre drzewa delikatnie filtrują światło i pozwalają mu dotrzeć z boku - rankiem lub po południu.


Poniżej polecane gatunki.
Wiśnie i śliwy ozdobne (Prunus)
Są to jedne z pierwszych drzew kwitnących. Migdałki, wiśnie, brzoskwinie, morele i śliwy należą do małych (szczepione), średnich lub dużych drzew. Najlepiej wybierać małe okazy, ale o dużych kwiatach, lub kwitnące w stanie bezlistnym. Ich kwiaty przypominają japońskie malowidła i pasują do ogrodów w stylu orientalnym z dodatkiem azalii, różaneczników i formowanych krzewów zimozielonych. Urokliwie wyglądają również w naszych "swojskich" ogrodach podsadzone tulipanami, szafirkami czy sasankami. Potem mogą pod nimi wyrosnąć np. funkie (Hosta) i bergenie. Dobrym towarzystwem będą też ozdobne z liści żurawki (Heuchera). Te drzewa są w zastosowaniu uniwersalne i dają wiele radości wtedy, kiedy jesteśmy najbardziej spragnieni kwiatów.  Bardzo atrakcyjna jest śliwa wiśniowa 'Nigra', która po przekwitnięciu stroi się w purpurowo-brązowe liście, pozostające bardzo długo jesienią. Ma elegancki wygląd, jest wytrzymała i wygląda subtelnie podczas kwitnienia.Kolejnymi polecanymi gatunkami są wiśnie piłkowane (Prunus serrulata), obfitujące w mnogość różowych lub białych kwiatów, dających mglisty, eteryczny efekt. Najbardziej popularna jest wiśnia 'Kanzan' (jedna z najłatwiejszych w uprawie), 'Kiku Shidare Zakura' i kolumnowa 'Amanogawa'.

Płacząca Prunus subhirtella 'Pendula' wygląda jak tryskająca fontanna i ma bardzo delikatny wygląd dzięki kaskadom spływających gałęzi. Trudno jest sobie wyobrazić ładniejsze drzewo.

Ta wiśnia jest pełna wdzięku i elegancka we wszystkich porach roku. 

Na koniec mój hit i odkrycie ostatnich lat, czyli Prunus cerasus

'Umbraculifera', czyli wiśnia o kulistej koronie,

której nie trzeba ciąć, jedyna w swoim rodzaju, bo w większości

pozostałe drzewa w kształcie kuli nie kwitną, a ona tak. 

Na początku maja, kiedy się zrobi ciepło, pokazuje swoje

walory w uroczy sposób. Białe, drobne kwiatki są w wielkiej

masie umieszczone na całej koronie i drzewo ślicznie będzie

wyglądało posadzone zarówno w szpalerze, jak i pojedynczo.

U mnie rośnie przed domem na ulicy wzdłuż całego muru i

zagląda mi do okien. Po przekwitnięciu wypuści ładne, drobne,

podłużne listki, które utrzymają się bardzo długo. Są jeszcze

wtedy kiedy inne drzewa są już w stanie bezlistnym

(oprócz śliwy wiśniowej 'Nigra'). Jesienią będą miały kolor pomarańczowo-żółty. Potem spadną, ale pozostanie plątanina drobnych gałązek. Czasem zdarzają się nieliczne, jadalne owoce (małe wisienki). Trzeba także wspomnieć o korze - błyszczącej, w bordowym kolorze z szarymi poprzecznymi pierścieniami.

Prawie wszystkie wiśnie lubią rosnąć w pełnym słońcu lub lekkim cieniu i powinny być sadzone w wilgotnej, dobrze zdrenowanej glebie. Nie lubią podmokłych stanowisk. Jabłonie (Malus) Mogą mieć białe, różowe, bordowe lub głęboko czerwono-fioletowe kwiaty, najczęściej pachnące. Wydają też owoce - małe jabłuszka w różnych kolorach, od żółtego poprzez pomarańczowy do czerwonego. Owoce atrakcyjne są przez zimę i stanowią pokarm dla ptaków. Są to stosunkowo małe drzewa, niewybredne co do gleby i mrozoodporne. Moje ulubione odmiany to biała 'Ola' i purpurowa Royal Red'.
Świdośliwa (Amelanchier)
Także należy do czołówki małych, wiosennych drzew, które są atrakcyjne o każdej porze roku, nawet zimą, kiedy tylko widać gęstą koronę cienkich pędów. Świdośliwa pokryta jest delikatnymi, gwiaździstymi, białymi kwiatami, wyglądającymi niczym "piana". Zaletą są także najpierw różowawe, potem żółtawo-zielone, miękkie liście. Jesienią stają się purpurowe.
W lipcu pojawiają się ciemnoczerwone jagody, które kiedy dojrzewają, przybierają barwę fioletowo-czarną, a zimą są przysmakiem ptaków. Ogólny efekt tego drzewa - delikatny i zwiewny. Dobrze wygląda w towarzystwie klonu palmowego i magnolii gwiaździstej.
Złotokapy (Laburnum)
Pospolicie zwane "złotym deszczem", kwitną późną wiosną i kochają słońce. Kwiatostany w kształcie długich wiech wspaniale wyglądają na bujnych gałęziach. Doskonałe drzewo do tworzenia "żywych" tuneli, gdzie przechadzając się pod okapem kwiatów chłoniemy ich urodę i podziwiamy spektakularny efekt. Dodatkową zaletą jest zapach, dzięki któremu przyciągają pszczoły. Liście są jasnozielone i pierzaste. Roślina jest trująca.
Magnolie (Magnolia)

Potrafią naprawdę zachwycić, jeśli wiosną nie było przymrozków i jest ciepło. Wtedy drzewa po prostu "wybuchają" kwieciem. Kwiaty mogą być wielkie lub drobniejsze, ale zawsze subtelne i w większości pachnące jak cytryna lub orientalne lilie.
Jedną z pierwszych kwitnących magnolii jest magnolia gwiaździsta (Magnolia stellata), która ma lekko falujące, niewielkie kwiaty koloru białego lub bladoróżowego.
Magnolia x soulangiana jest jednym z najczęściej fotografowanych kwitnących drzew. Jej skórzaste, trwałe kwiaty są różowo-fioletowe lub różowe, rzadziej żółte lub dwubarwne. Gładka, srebrzysto-szara kora i ładny pokrój gałęzi dają atrakcyjność wizualną w zimie. Dość cenna jest późno kwitnąca 'Alexandrina'.

Derenie (*Cornus)
Te niewielkie lub całkiem spore drzewa dają złotą aurę, bo kwitną bardzo wcześnie na żółto przed rozwojem liści. I choć kwiaty nie są zbyt okazałe, ale za to przyjemnie i słodko pachną. Są miododajne. Potem rozwijają się owalne liście. Dodatkowym atutem są przebarwienia jesienne na kolor czerwono-fioletowy.
Cornus officinalis czyli dereń japoński jest drzewem leczniczym, zaś Cornus mas (dereń jadalny) ma bardzo wartościowe owoce o cierpkim smaku, z których można robić dobre nalewki. Godną polecenia jest odmiana 'Golden Glory', która obficiej kwitnie, oraz 'Variegata' o liściach z białym marginesem. Mniejsza odmiana 'Aureoelegantissima' ma sporo żółtej barwy pomieszanej z różowym i zielonym. Również znana, choć trudniej dostępna jest odmiana 'Aurea', która ma zupełnie żółte liście, zmieniające się na zielonkawo-żółty.
Kolorowe odmiany są dużo mniejsze niż typowy gatunekCornus mas, rosnący bujnie i osiągający bez cięcia dość pokaźne rozmiary.
Derenie są jednymi z najłatwiejszych i najbardziej odpornych drzew, Dobrze wyglądają podsadzone zimozielonymi ostrokrzewami, cisami czy kolorowymi cyprysikami o niskim pokroju.Z kwitnących bylin wczesnowiosennych polecam bergenie, epimedium oraz wrzośce. Dodatkowym uzupełnieniem mogą być cebulowe (przebiśniegi, krokusy, małe narcyzy).
Głogi - (Crataegus)
Są to zazwyczaj kolczaste małe i średnie drzewa. Ich nazwa pochodzi od greckiego słowa "kratos" czyli siła, władza, prawdopodobnie z powodu wytrzymałości i twardości drewna. Po przekwitnięciu na drzewach tworzą się purpurowe jagody, kwaśne w smaku i mączyste, ale doskonałe do przetworów i znane w leczeniu nadciśnienia.
Najbardziej ozdobny i najczęściej uprawiany jest Crataegus oxyacantha 'Paul's Scarlet' z pełnymi, różowymi różyczkami. Dobrze rośnie w słońcu, nie lubi podmokłych gleb. Głogi są stosowane jako drzewa alejowe w parkach i ogrodach. Ich korony mogą być cięte.
Obiele (Exochorda)
Małe drzewa lub krzewy, dość rzadkie w uprawie. Mają wspaniałe, czysto białe kwiaty, którym nie szkodzą późnowiosenne przymrozki. Jesienią liście przebarwiają się na żółto. Lubią gleby wilgotne i żyzne.
Paulownie (Paulownia tomentosa)
Przedstawiam to drzewo bardziej jako ciekawostkę niż godny polecenia gatunek, ponieważ nie wytrzymuje dobrze naszego klimatu. Ostatnio stało się dość popularne w internecie i sprzedawane przez różne szkółki w postaci nasion.
Jest jednym z najbardziej spektakularnych ozdobnych kwitnących drzew, znanym i wprowadzonym do uprawy w XIX wieku Chinach i Japonii. Kwiaty zapierają dech w piersiach, bo mają niespotykany odcień - fioletowo-niebieski. Są w kształcie zbliżonym do naparstnicy.
Drzewo doskonale rozmnaża się z nasion. Należy tu wspomnieć, że jeden egzemplarz może wyprodukować 20 milionów nasion rocznie. W młodszych latach przyrasta bardzo szybko. Jednak nasze zimy są zbyt surowe dla tego drzewa, przemarza, ale dobrze odbija z pnia.
Zawiązki kwiatów tworzą się jesienią, kiedy temperatura spada do 5 stopni. Jednak mrozy powodują, że kwiaty te nie rozwiną się następnej wiosny. Ozdobą mogą być pokaźnych rozmiarów owłosione liście (do 50 cm średnicy). Drzewo lubi ciepłe, osłonięte stanowiska. Polecam tylko dla kolekcjonerów
.

UWAGA W ZAKŁADCE PRZEPISY ZNAJDUJE SIĘ NOWY PROJEKT USTAWY O ROD



WARTO PRZECZYTAĆ 

Komunikat Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej Projektu Ustawy o Rodzinnych Ogrodach Działkowych - 12.10.2012

 

W dniu 12 października br. pełnomocnik Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej Projektu Ustawy o Rodzinnych Ogrodach Działkowych, zawiadomił Marszałek Sejmu o utworzeniu tego Komitetu i złożył projekt ustawy wraz z uzasadnieniem. Złożono również niezbędne załączniki, w tym wykaz 1280 podpisów osób z całej Polski, które wyraziły swoje poparcie dla projektu ustawy. Zawiadomienie o utworzeniu Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej nie oznacza jeszcze rozpoczęcia ogólnopolskiej akcji zbierania podpisów pod projektem.


Teraz Marszałek Sejmu zobowiązana jest wydać w ciągu 14 dni postanowienie w przedmiocie przyjęcia powyższego zawiadomienia. Jeżeli tak się stanie, wówczas Komitet będzie musiał publicznie ogłosić o nabyciu osobowości prawnej, adresie oraz miejscu udostępnienia projektu ustawy do publicznego wglądu.
Dopiero po takim ogłoszeniu Komitet może rozpocząć rozpowszechnianie projektu, kampanię promocyjną oraz zbieranie podpisów obywateli popierających ten projekt. Aby projekt mógł być rozpatrzony w Sejmie, Komitet musi zebrać pod nim nie mniej niż 100 tys. podpisów w ciągu 3 miesięcy od dnia wydania przez Marszałek Sejmu postanowienia o przyjęciu zawiadomienia o utworzeniu Komitetu. Dlatego też Komitet niezwłocznie poinformuje o fakcie otrzymania takiego postanowienia, aby jak najszybciej rozpocząć akcję zbierania podpisów pod projektem ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych.

UWAGA!!!!!!

Witam serdecznie wszystkich działkowców na stronie internetowej poświęconej działalności Rodzinnego Ogrodu Działkowego im. Goździk w Knurowie.

W związku z powstaniem strony oczekuję na Państwa propozycję jakie informację mają byś zamieszczane. W zakładce "kontakt" znajduje się e-mail na który można wysyłać propozycje. 



Bardzo proszę o przesyłanie zdjęć o tematyce ogrodu w celu umieszczenia jej w galerii.



Z góry bardzo dziękuję i zapraszam do odwiedzania strony.

Palenie liści

dr Hanna Legutowska, SGGW

Co roku przy jesiennych porządkach w ogrodach pojawia się ten sam problem - co robić z odpadkami organicznymi (resztki roślin, ścięte gałęzie, liście)?

Z przyzwyczajenia (niestety!) często spalamy resztki roślinne, a przy okazji nagromadzone plastiki i inne niepotrzebne rzeczy. Proceder ten jest bardzo szkodliwy dla środowiska i naszego zdrowia, a także niezgodny z prawem.

W ogrodach działkowych obowiązuje całkowity zakaz spalania wszelkich odpadów (nieorganiczne i organiczne, np. plastiki, papier, liście, pędy roślin) oraz zakaz wypalania traw (zgodnie z regulaminem ROD). 
Dopuszcza się jedynie spalanie pochodzących z działki części roślin porażonych przez choroby i szkodniki, jeżeli to nie narusza odrębnych przepisów, a w szczególności przepisów prawa miejscowego. Spalania nie można wykonywać w ciągu dnia w okresie od 1 maja do 30 września. Oznacza to, że spalanie chorych roślin możliwe jest tylko od zmierzchu do świtu, gdy pszczoły odlecą już do uli. Spalanie chorych roślin o tak późnej porze nie zakłóca spokoju sąsiadom (z powodu nieprzyjemnego zapachu dymu), bo niewiele już osób wówczas przebywa na swoich działkach. 

Zachowanie ostrożności 

Ze względu na zbyt częste rozpalanie ognisk większość gmin wprowadziła całkowity zakaz spalania na swoim terenie, co również obowiązuje działkowców. Naruszenie takiego zakazu jest wykroczeniem i podlega karze grzywny. Dlatego przed planowanym spalaniem należy sprawdzić, czy nie zostaną naruszone lokalne przepisy. Materiał roślinny przeznaczony do spalenia powinien być suchy (z mokrego wydziela się bardzo duża ilość dymu).

Nie trujmy siebie i innych

Przy spalaniu wydziela się dużo dymu o nieprzyjemnym zapachu, utrudnia on oddychanie i powoduje łzawienie. Jednak największym niebezpieczeństwem są trujące substancje – furany i dioksyny, powstające w procesie spalania. Substancje te działają silnie mutagennie, naruszając strukturę kodu genetycznego. Dioksyny należą do najbardziej trujących, rakotwórczych substancji – działanie ich nie jest natychmiastowe. Ich toksyczność polega na powolnym uszkadzaniu narządów wewnętrznych. Wydzielające się związki chemiczne sprzyjają zwiększonej liczbie zachorowań na choroby układu oddechowego, alergie i nowotwory. 

Kompostowanie – TAK!

Najkorzystniejszą formą zagospodarowania odpadów organicznych dla środowiska, a jednocześnie najprostszym sposobem ich pozbycia się jest kompostowanie. Otrzymany kompost jest łatwo dostępnym i wartościowym nawozem organicznym. Każdy użytkownik działki powinien posiadać kompostownik. Kompost można zakładać od wiosny do jesieni, gdy temperatura jest dodatnia. Do kompostowania nadają m in. usunięte chwasty (bez nasion), skoszona, przesuszona trawa, liście, resztki roślinne, odpady kuchenne. Zarządy ROD często ustawiają na terenie ogrodów wiosną i jesienią specjalne kontenery przeznaczone na odpady nie nadające się do kompostowania oraz odpady z tworzyw sztucznych (zużyte osłony, ściółki syntetyczne, węże nawadniające). Nie zachodzi więc potrzeba spalania ich na działce. Chore rośliny o małej masie, nie nadające się do kompostowania, np. liście porażone przez choroby wirusowe lub zarazę ziemniaka można głęboko zakopać w glebie. 

Nie pal – kompostuj! Wydajne kompostowniki i preparaty przyspieszające kompostowanie na www.dzialkowiecsklep.pl

Związkowy projekt już niedługo trafi do szerokiej opinii publicznej - 02.10.2012



Obywatelski projekt ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych jest obecnie szeroko konsultowany ze środowiskiem  działkowców. W tym celu we wszystkich okręgach PZD (26) odbywają się z narady z Prezesami ROD, przewodniczącymi komisji rozjemczych, rewizyjnych i działkowcami.  W blisko 200 naradach weźmie udział ponad 10 tys. działkowców. Równolegle, na podstawie zgłaszanych do nas uwag, nanoszone są ostateczne poprawki.​

Następnie projekt zostanie przedstawiony na Nadzwyczajnym  Zjeździe Delegatów PZD, który odbędzie się  już w najbliższą sobotę (6 października br.).Jeżeli  organ ten przyjmie projekt i uzna, że powinien mieć charakter obywatelski zostanie on opublikowany na naszej stronie internetowej oraz przekazany zostanie do mediów. Równocześnie Komitet ds. projektu obywatelskiego podejmie działania wynikające ze stosownej ustawy i zgłosi projekt do laski marszałkowskiej (czytaj więcej na temat projektu  



www.pzd.pl/artykuly/8048/59/Zwiazkowy-projekt-juz-niedlugo-trafi-do-szerokiej-opinii-publicznej.html ).

Orzeczenie TK w sprawie ogrodów działkowych

Trybunał Konstytucyjny zdecydował, że przepisy ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych są niezgodne z konstytucją w ponad 24 artykułach. Wyrok TK dotyczy ponad 966 tysięcy działek o łącznej powierzchni ponad 43 tysięcy hektarów.Zakwestionowane artykuły ustawy utracą ważność 18 miesięcy po ogłoszeniu werdyktu Trybunału w Monitorze Polskim. Pod orzeczeniem znalazły się dwa zdania odrębne członków Trybunału: Marka Kotlinowskiego oraz Andrzeja Wróbla.

Trybunał, rozpatrując ustawę w pełnym składzie, nie zakwestionował jej w całości, jak w pierwszej kolejności chciał tego wnioskodawca były pierwszy prezes Sądu Najwyższego Lech Gardocki. TK orzekł jednak, że niekonstytucyjnych jest ponad 20 przepisów tej ustawy.

Niekonstytucyjne są m.in. przepisy: art. 25 ust. 1 i 4 ustawy, art. 26, art. 28, art. 29, art. 30, art. 35, art. 36 i art. 37.

- TK miał na względzie interes osób korzystających z działek; podtrzymał jednak wcześniejsze swoje ustalenia - wskazywał prezes TK Andrzej Rzepliński w uzasadnieniu orzeczenia dotyczącego przepisów o ogrodach działkowych.

- W znacznej mierze z odpoczynku na terenie ogrodów działkowych korzystają ludzie starsi, emeryci i renciści. I to tę kategorię osób i ich interesy Trybunał miał na względzie, kontrolując konstytucyjność ustawy - mówił prezes TK w uzasadnieniu orzeczenia.

Dodał, że Trybunał w pełnym składzie podtrzymał w środę ustalenia i wnioski wynikające z wcześniejszych orzeczeń TK z lat: 1996, 2002 i 2008. "Rozstrzygnięcia TK o niekonstytucyjności przepisów ustawy z 1981 r. oraz ustawy obowiązującej od 2005 r. zapewniających Polskiemu Związkowi Działkowców pozycję monopolisty w zakresie dostępu do gruntów i zarządzania ogrodami działkowymi, najpierw pracowniczymi, obecnie rodzinnymi, dowodzą negatywnej oceny przez Trybunał takich rozwiązań ustawowych" - mówił Rzepliński.

Po raz pierwszy Trybunał rozpatrywał ustawę 28 czerwca. Trybunał uznał wówczas sprawę za dostatecznie wyjaśnioną, ale postanowił odroczyć wydanie wyroku do 11 lipca (sygn. K 8/10).

Wyrok Trybunału dotyczy ponad 966 tysięcy działek o łącznej powierzchni ponad 43 tysięcy hektarów (według stanu z początku 2011 r.). Ponieważ działka jest przydzielana rodzinie, która w Polsce liczy zazwyczaj cztery osoby, przyjmuje się, że z działek korzysta dziś blisko cztery miliony osób.

Wniosek do Trybunału złożył dwa lata temu Lech Gardocki, były pierwszy prezes Sądu Najwyższego. Zarzucił on niekonstytucyjność całej ustawie o rodzinnych ogrodach działkowych, a gdyby Trybunał nie podważył konstytucyjności całej ustawy, to - zgodnie z wnioskiem Gardockiego - orzeknie o zgodności z konstytucją kilkunastu jej przepisów.

Najwięcej zarzutów byłego prezesa SN dotyczy funkcjonowania Polskiego Związku Działkowców (PZD). We wniosku do Trybunału Gardocki napisał, że przywileje PZD w stosunku do mienia komunalnego i mienia Skarbu Państwa są nieproporcjonalnie duże. Argumentował, że właściciele, czyli samorząd terytorialny i Skarb Państwa, muszą tolerować faktyczne władztwo PZD nad swoimi gruntami. Nie mogą przeznaczyć terenu wskazanego w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego jako ogród działkowy na inne cele publiczne. Nie mają prawa do nawet symbolicznej odpłatności za użytkowanie gruntu przez działkowców, choć ponoszą koszty np. przystosowania terenu do potrzeb ogrodu.

Podczas pierwszej rozprawy 28 czerwca przedstawiciel wnioskodawcy Mateusz Pilich z Biura Studiów i Analiz Sądu Najwyższego stwierdził, że PZD powstał na gruncie konstytucji PRL i nadal korzysta z nabytych wówczas uprawnień. Wskazywał, że nikt, oprócz PZD, nie może tworzyć rodzinnych ogrodów działkowych, a sam związek nie ma nic wspólnego ze zrzeszaniem się działkowców. Mówił, że działkowcy nie mają prawa do współdecydowania o działalności związku, a przywileje PZD naruszają konstytucyjną zasadę swobody zrzeszania się.

Podobne zarzuty podnosiła podczas pierwszej rozprawy przed TK posłanka Lidia Staroń, reprezentująca Sejm. Mówiła, że do biur poselskich wpływają skargi działkowców na to, że są oni pozbawiani wpływu na funkcjonowanie związku. W skargach tych działkowcy piszą, że PZD to "państwo w państwie".

Ustawę krytykował również zastępca prokuratora generalnego. Podczas rozprawy 28 czerwca stwierdził, że brak jakiegokolwiek nadzoru nad rozdzielaniem działek należących do PZD jest "swoistą dysfunkcją" i że zasady te powinny znaleźć się w akcie powszechnie obowiązującym, a nie wynikać z wewnętrznych regulaminów związku działkowców.

Z zarzutami nie zgadza się Polski Związek Działkowców. Zdaniem PZD uchylenie ustawy będzie oznaczać "uwolnienie" ponad 43 tys. hektarów ziemi na cele komercyjne.

W jednym ze 172 listów działkowców z Wielkopolski, zamieszczonych na stronie internetowej PZD, sekretarz zarządu jednego z rodzinnych ogrodów działowych w Grudziądzu napisał, że działki są najczęściej jedynym miejscem wypoczynku dla setek tysięcy polskich działkowców i ich rodzin. - Są ich domem wczasowym i sanatorium - dodał.

W informacji "O co walczymy", zamieszczonej również na stronie internetowej, PZD poinformował, że uchwalona w 2005 r. ustawa o rodzinnych ogrodach działkowych zapewnia działkowcom wiele praw. Wśród najważniejszych z nich PZD wymienił prawo do: bezpłatnego używania gruntów publicznych pod ogródki działkowe; własności nasadzeń i obiektów na działce; zwolnień podatkowych z tytułu użytkowania działki; odszkodowania za utraconą własność wskutek likwidacji ogrodu lub prawo do działki zamiennej; zachowania działki i pozostania w ogrodzie w razie żądania zwrotu terenu ogrodu przez byłych właścicieli; przejęcia działki po zmarłym działkowcu przez jego osoby bliskie.

Podczas rozprawy 28 czerwca jeden z radców prawnych reprezentujących Polski Związek Działkowców powiedział, że nie ma żadnego przymusu bycia członkiem PZD. Radca wyjaśniał, że zdarzały się przypadki pozbawiania członkostwa, ale głównie dlatego, że działkowcy stale zamieszkiwali na terenie ogrodów.

Środowej rozprawie przewodniczy wiceprezes TK Stanisław Biernat, a sprawozdawcą jest prezes TK Andrzej Rzepliński.





bottom of page